Czy szkolenia bhp są obowiązkowe?

cze 30, 2022 Blog

Tak. Każdy pracownik musi w dniu zatrudnienia przejść szkolenie BHP.

Pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 Kodeksu pracy).

Jakie są rodzaje szkoleń?

Szkolenie wstępne – zorganizowane przed dopuszczeniem pracownika do pracy składające się z dwóch części:

  • części ogólnej, zwanej instruktażem ogólnym,
  • części przeprowadzaną na stanowisku pracy, zwanej instruktażem stanowiskowym.

Szkolenie okresowe – powtarzane w czasie trwania zatrudnienia.

Kiedy i jak często organizować szkolenia BHP?

Szkolenie wstępnew dniu zatrudnienia, przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy


Pierwsze szkolenie okresowedo 6 miesięcy osoby kierujące pracownikami do 12 miesięcy pracownicy służby bhp, pracownicy inżynieryjno-techniczni, pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy na stanowiskach robotniczych


Kolejne szkolenia okresowenie rzadziej niż raz na 6 lat – pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy zawodowej, dla której określono wyższą niż trzecią kategorię ryzyka nie rzadziej niż raz na 5 lat – pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami, pracownicy służby bhp, pracownicy inżynieryjno-techniczni nie rzadziej niż raz na 3 lata – pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych nie rzadziej niż raz w roku – pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, na których występują szczególnie duże zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników

Na czym polega szkolenie bhp?

Szkolenie wstępne składa się z dwóch części: instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Podczas instruktażu ogólnego pracownik zostaje zapoznany z przepisami i zasadami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w firmie oraz zawartymi w kodeksie pacy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Instruktaż stanowiskowy polega na zapoznaniu pracownika z wszelkimi zagrożeniami środowiska pracy, sposobami ochrony przed nimi oraz czynnikami stanowiącymi ryzyko zawodowe. Obejmuje również część praktyczną, tj.

  • pokaz i objaśnienie przez całego procesu pracy, który ma być realizowany przez pracownika (w tym obsługiwanego sprzętu)
  • próbne wykonanie czynności przez pracownika
  • samodzielną pracę pod okiem instruktora.

Szkolenie okresowe to nic innego jak odświeżenie i ugruntowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapoznanie uczestników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Pavol BHP

Przez Pavol BHP

Nasi specjaliści posiadają stosowne kwalifikacje określone przepisami pozwalające na obsługę podmiotów gospodarczych jako służby zewnętrzne w zakresie bhp, ppoż oraz w zakresie udzielania instruktażu z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *